Když sliby neplatí: Partners a ztráta, za kterou nikdo nenese odpovědnost

Lucie (jméno změněno) přišla o celoživotní úspory. Důvěřovala finančnímu poradci, který vystupoval pod značkou Partners a s logem firmy působil jako seriózní odborník. Na jeho doporučení investovala 2,5 milionu korun. Peníze jsou pryč. Firma Partners? Dává od případu ruce pryč. Zakladatel Petr Borkovec? Mlčí. 

A přitom právě on byl ten, kdo v roce 2022 s patosem veřejně prohlásil: 

„Poradce, který udělá kšeft na úkor klienta, půjdu osobně zabít.“


Realita?

Partners se od odpovědnosti distancuje. Tvrdí, že poradce nebyl zaměstnancem, ale živnostníkem, a že firma jako taková nenese právní odpovědnost za jeho činy. Přitom ČNB opakovaně uvádí, že za činnost vázaných zástupců ručí hlavní distributor – tedy samotná společnost Partners.

Značka, která funguje jako deštník – jen ne když zaprší

Právní klička, kterou Partners používá, je stará a osvědčená. Obchodní zástupci jsou vedeni jako živnostníci, přestože působí pod značkou, s e-mailem „@partners“ a vystupují na společných akcích. Pokud vše funguje, značka na tom vydělává. Pokud se něco pokazí – firma „odmítá odpovědnost“.

A tak si Lucie může stěžovat leda na policii, kde případ ztracených investic pravděpodobně skončí jako další „občanskoprávní spor“, nikoliv jako odpovědnost silného finančního hráče.

Důvěra je dobrá, ale značka nic negarantuje

Tento případ není ojedinělý. V posledních měsících se objevily další případy škod způsobených poradci Partners. Někteří doporučovali produkty s extrémním rizikem, jiní klientům lživě tvrdili, že investice jsou „garantované“ nebo „bezpečné“. Často se přitom jednalo o neprůhledné fondy nebo dokonce Ponziho schémata.

Značka Partners na tom vždy vydělává. Ale odpovědnost? Tu nesou – výhradně klienti.

Varování před Partners: Jak snadno můžete přijít o miliony - Protikorupční linka